Я – МАМА. 5 ПРАВИЛ ВИХОВАННЯ ІНІЦІАТИВНИХ ДІТЕЙ.

Я – МАМА. 5 ПРАВИЛ ВИХОВАННЯ ІНІЦІАТИВНИХ ДІТЕЙ.

Ціллю моєї статті є бажання донести до всіх небайдужих батьків думку про те, що наші діти надзвичайно ініціативні вже від народження: вони прагнуть пізнавати світ, видумують все нові і нові можливості для отримання свого і постійно перевіряють нас, батьків, на кордони дозволеного.

Як треба спілкуватись з дитиною, щоб не зруйнувати, не прибити той запал з яким дитина вивчає навколишнє? Це те, про що хочеться кричати і доносити всім матерям, вихователям, дідусям-бабусям, вчителям, загалом всім, хто має будь яке відношення до дітей:

“Чужих дітей не має. Колись пізніше Ваша, тепер ще дитина, обире для подружнього життя того чи ту, хто раніше для Вас був/була чужим/чужою!!!”

Перше, що слід наголосити:

Заохочуйте будь яку ініціативу, яку проявляє дитина: чи то купити сметану, чи підмести кухню.

Але, зазвичай, ми батьки, просто “вбиваємо” дитячі ідеї, а потім скаржимось, що діти не виявляють бажання вчитись, читати книжки, чи кататись на велосипеді. А як поводились ми, коли вони були ще зовсім малими, на наш погляд, і не здатними висловити “достойних” ідей?

Друге, на що варто звернути увагу:

Спонукайте до прийняття самостійних рішень

це хто, зазвичай, приймає рішення і чи бува не роблять це батьки замість своєї дитини?

У що одягнутись, яку іграшку краще взяти в садок чи навіть школу, що поїсти чи коли піти побавитись… Дозволяйте своїй дитині робити вибір самій і бути відповідальними за свої рішення, заохочуйте якнайдрібніші прояви ініціативи і вже через кілька тижнів чи місяців ви здивуєтесь, якою Особистістю стає ваша кровинка.

Третє важливе правило:

“Ставте правильні запитання!”

Не банальні: “Як справи в школі?” чи “Як пройшов день?” на які, зазвичай, отримуємо стандартне: “Все добре…”. А ті, які відкриють до розмови, які стимулюють до діалогу, спілкування, а не просто говоріння. Для цього варто скласти список запитань на щодень, щоб навчитись вміло знаходити спільну мову і водночас стати другом своїй дитині. Для прикладу: 1) ” Що ти сьогодні дізнався нового?” або 2) “Як можна використати вивчене з хімії сьогодні вдома?”. Експериментуйте, вчіться, зацікавлюйте насамперед себе предметами в школі – тоді і вашій дитині буде цікаво вчитись!

Четверте правило, яке допоможе Вам у повсякденному житті –

 “Співпереживайте і описуйте як свої відчуття, так і емоції дитини.”

Вміння виявляти емпатію (співпереживання) дозволить Вам налагодити відносини не тільки з дитиною, але й навчить її знаходити друзів і підтримувати з ними щирі і довготривалі взаємини.

Емпа́тія (англ. empathy від (грец. patho) — співпереживання) — розуміння відносин, почуттівпсихічних станів іншої особи в формі співпереживання.

Виявляється, що для того, щоб наші діти могли досягати зовнішнього успіху, їм просто необхідний навик здобування нових друзів. А для того, щоб між ними продовжувалась дружба – має бути емпатія. Чому вона діє? Тому, що

1. Емоції заразні. Людина схильна відчувати почуття, які бачить поруч.

2. Співпереживання заспокоює нерви. Коли мозок сприймає співчуття, блукаючий нерв розслабляє тіло.

Саме тому, коли ми бачимо втомлену дитину, роздратовану чи злу – нам варто описати саме ті відчуття, які є в дитини, а не заперечувати: “Нічого страшного не сталось, все буде добре”. Ці слова вже можна говорити потім, коли ви зрозуміли і поспівпереживали своїй дитині:

“Так, бачу ти сьогодні не в гуморі, напевно, був важкий день?”

Спробуйте сказати ці такі прості слова навіть своєму чоловіку чи дружині після робочого дня – і ви будете вражені, як вони заспокоюють і розслабляють, дарують відчуття безпеки і розуміння від оточуючих.

На завершення п”яте правило, щоб ваші діти були ініціативні –

“Показуйте особистий приклад”.

 З цим складніше, адже, ми, батьки, любимо казати, як має бути правильно, але самі і половини з того не робимо самі. І як би прикро не було, це варто визнати і прийняти: від своїх дітей ми хочемо всього того, чого самі до цих пір не вміємо або не навчились. А діти, чомусь, мають каліграфічно писати, любити читати, робити без нагадування уроки, прибирати речі, а ще вчасно лягати спати і довго не сидіти в інтернеті…

Тому тут роботи та роботи над собою, своїми звичками і своїми вимогами до себе. Показуймо ДОСТОЙНИЙ приклад своїм дітям – і  будемо мати дітей, які вміють прояляти ініціативу, дають собі раду в житті, пишаються собою і своїми батьками!!!

Автор Анна Замостна

Замостна Анна
Експерт з сімейних взаємин і тайм-менеджменту для жінок. Любляча дружина і тричі мама. Експерт по вихованню успішних, щасливих і здорових дітей. Тренер курсу "Моделювання стратегій дітей" в Школі психологічного експерименту SPE www.spe.org.ua Я допомагаю * батькам змоделювати ефективні стратегії розвитку дітей, * сім'ям зміцнити гармонію взаємин, * жінкам знайти мир у душі, * мамам організувати своє життя з дітьми, цінувати самих себе і любити себе в ролі матері, * розвиватися професійно і встигати головне у своєму житті. ЗМІНИТИ СВІТ МОЖЕ ТІЛЬКИ ЛЮБЛЯЧА ЖІНКА, ДРУЖИНА, МАМА І ГОСПОДИНЯ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>